Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 3-0 (Α’ ημίχρονο)

Ο Ολυμπιακός έχει μετατρέψει σε περίπατο το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό – Ο Μποτία στο 21’ με απίστευτη κεφαλιά, ο Ελιονούσι στο 26’ μετά από υποδειγματική επίθεση κι ο Ιντέγε με νέα καρφωτή κεφαλιά πέτυχαν τα τρία γκολ των πρωταθλητών κάνουν πάρτι στο κατάμεστο «Γ. Καραϊσκάκης».

Τα ψέματα τελείωσαν και σε λίγη ώρα ο Τάσος Σιδηρόπουλος θα σφυρίξει την έναρξη του ντέρμπι στο κατάμεστο «Γ. Καραϊσκάκης» όπου ο Ολυμπιακός υποδέχεται τον Παναθηναϊκό.

1′: Ξεκίνησε το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό στην σέντρα

2′: Κακή εκτέλεση φάουλ από τον Φορτούνη, με τον Ολυμπιακό να έχει τον έλεγχο στα πρώτα λεπτά.

4′: Πρώτη προσπάθεια του ΠΑΟ να επιτεθεί πολύ κακή σέντρα του Εμποκού.

6′: Πρώτο κόρνερ στο παιχνίδι για τον Παναθηναικό. Ο Σεμπα διώχνει εύκολα.

9′: Πρώτο σουτ στο παιχνίδι με τον Εμποκού να μην ανησυχεί τον Καπίνο.

10′: Άμεση η απάντηση του Ολυμπιακού με τον Φορτούνη να βγαίνει από τα δεξία να κάνει την παράλληλη σέντρα, όμως το πλασέ του Σεμπά από δύσκολη θέση ήταν άστοχο.

11′: Πρώτη μεγάλη φάση στο ματς κι είναι για τον Ολυμπιακό! Από το ανόητο φάουλ του Μολέδο (γκρέμισε τον Φορτούνη) ο τελευταίος το εκτέλεσε έξυπνα με τον Ρέτσο να πετάγεται στο δεύτερο δοκάρι αλλά να πλασάρει άστοχα από τη γωνιά της μικρής περιοχής.

20′: Με καταπληκτικό τάκλιν ο Μποτία παίρνει τη μπουκιά από το στόμα του Λέτο ο οποίος έφυγε απο κανονική θέση. Την ωρα που ο Αργεντινός ετοιμαζόταν να εκτελέσει τον Καπίνο, ο Ισπανός με φοβερή προσπάθεια έκανε το τάκλιν και στην κόντρα επίθεση ο Ολυμπιακός κέρδισε κόρνερ.

21′ ΓΚΟΛ: Από το κόρνερ που εκτέλεσε ο Σεμπά, ο Μποτία (MVP μέχρι στιγμής του αγώνα) με εκπληκτικό άλμα νίκησε τους αντιπάλους και με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και στο βάρος της εστίας του Στιλ για το 1-0!

26′ ΓΚΟΛ: Καταπληκτική αντεπίθεση του Ολυμπιακού που με τρεις μπαλιές έφτασε στο 2-0! Ο Φορτούνης «‘έσπασε» τη μπάλα στον Σεμπά, ο Βραζιλιάνος με τη μία έκανε την διαγώνια πάσα κι ο Ελιονούσι από το ύψος του πέναλτι σκόραρε για δεύτερη φορά.

Ο Παναθηναϊκός μετά το 1-0 δείχνει να τα έχει κυριολεκτικά χαμένα…

30′: Από το 30′ και μετά ο ρυθμός έχει πέσει και υπάρχει αρκετή ένταση μέσα στον αγωνιστικό χώρο με τους Κουτρουμπή, Μιλιβόγιεβιτς να δέχονται από μία κίτρινη κάρτα.

39’: Νέα εξαιρετικη αντεπίθεση του Ολυμπιακού με τον Φορτούνη να βγάζει την ασίστ στον Ιντέγε, αλλά ο Στίλ με τα πόδια έδιωξε σε κόρνερ.

43′ ΓΚΟΛ: Από το κόρνερ του Φορτούνη ο Μπράουν Ιντέγε σηκώθηκε πιο ψηλά και με καρφωτή κεφαλιά νίκησε τον Στιλ διαμορφώνοντας το 3-0!!!

Λήξη του πρώτου ημιχρόνου με τον Ολυμπιακό από το 20′ και μετά να κυριαρχεί πλήρως και να κάνει ότι θέλει πετυχαίνοντας τρία γκολ.

Οι ενδεκάδες:
Ολυμπιακός: Καπίνο, Φιγκέιρας, Μποτία, Ντα Κόστα, Ρετσος, Μιλιβόγιεβιτς, Μάρτινς, Φορτούνης, Σεμπά, Ελιονούσι, Ιντέγε.
Παναθηναϊκός: Στιλ, Μολέδο, Κουτρουμπής, Κουλιμπαλί, Γουακάσο, Ζέκα, Λεντέσμα, Εμποκού, Ιμπάρμπο, Βιγιαφάνιες, Λέτο