Μπασκόνια-Ολυμπιακός 90-95: Τεράστιο διπλό στη χώρα των Βάσκων!

imagehandler-6

Σε ένα καταπληκτικό παιχνίδι, το κορυφαίο ίσως της φετινής Euroleague, οι πρωταθλητές Ελλάδας με μία ακόμη πειστική εμφάνιση πέτυχαν μία σπουδαία νίκη βάζοντας υποθήκη πρόκρισης στα play off

Οι ερυθρόλευκοι προηγήθηκαν στο ξεκίνημα του αγώνα με 2-6, αλλά στα μισά της πρώτης περιόδου η Μπασκόνια ξέφυγε με πέντε πόντους (19-4, 22-17), ωστόσο με καλή άμυνα μπόρεσε να καλύψει τη διαφορά και να ισοφαρίσει 25-25 με βολές του Σπανούλη.

Παρακολουθήστε ζωντανά την αναμέτρηση από το gazzetta.gr εδώ

Μάλιστα οι ερυθρόλευκοι θα μπορούσαν να προηγηθούν καθώς είχαν την τελευταία επίθεση, ωστόσο ο Γκριν έκανε το λάθος και υπέπεσε σε αντιαθλητικό φάουλ με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 27-25.

Οι Ισπανοί είναι πολύ καλύτεροι στο ξεκίνημα της β’ περιόδου και πλέον το σκορ είναι 38-31.

Ο Ολυμπιακός εξακολουθεί να έχει πρόβλημα και στα μισά της β’ περιόδου η διαφορά έφτασε στους 9 (40-31).

Οι ερυθρόλευκοι βρήκαν την απαραίτητη συγκέντρωση στην άμυνα και κατάφεραν να τρέξουν ένα σερί 6-0 μειώνοντας σε 40-37, όμως και πάλι οι γηπεδούχοι με ορισμένα μεγάλα σουτ έφτασαν στο +8 (47-39). Η απάντηση ήρθε από τον Σπανούλη ο οποίος με πέντε συνεχόμενους πόντους φέρνει ξανά τον Ολυμπιακό κοντά (47-44). Δύο τριποντα από Σπανούλη, Λοτζέσκι έφεραν το 50-50 στο τελευταίο λεπτό, αλλά ο Σενγκέλια έδωσε ξανά το προβάδισμα στην Μπασκόνια.

Οι Βάσκοι πήγαν στο +5 (55-50) όμως ο αγώνας εξακολουθεί να έχει τρελό ρυθμό και με συνεχόμενα τρίποντα από τις δύο ομάδες ο Ολυμπιακός προσπέρασε με 62-63 κι ενώ θέλουμε 4 λεπτά για το τέλος της 3ης περιόδου. Τρίτο σερί ερυθρόλευκο τρίποντο με εκτελεστή τον Μάντζαρη και το σκορ στο 62-66!

Ο Ολυμπιακός έφτασε στο +6 (64-70), αλλά δεν μπόρεσε να κρατήσει τη διαφορά και με το λάθος του Παπανικολάου ο Λάρκιν έβαλε ξανά μπροστά τους γηπεδούχους με 74-72 στο φινάλε της 3ης περιόδου!

Απίστευτο παιχνίδι γίνεται στην Βιτόρια με τους Γκριν, Λοτζέσκι να πετυχαίνουν απίθανα καλάθια και τον Ολυμπιακό να είναι ξανά στο +5 (80-85) κι ενώ είμαστε 6 λεπτά πριν το φινάλε.

Νέο τρίποντο από τον Χάκετ κι ο Ολυμπιακός για πρώτη φορά στο +8 (80-88)

Σε φεστιβάλ λαθών εξελίσσονται τα τελευταία λεπτά με τον Μπασκόνια να έχει μειώσει στους 3 (87-90) και τον Γκριν στα 36» πριν το τέλος να πετυχαίνει απίστευτο τρίποντο και να παίρνει το φάουλ διαμορφώνοντας το 87-93!

Τελικό σκορ 90-95 και μια πραγματικά τεράστια νίκη του Ολυμπιακού!

PHGH: gazzetta.gr