Κύπελλο ποδοσφαίρου Live, Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 6-7: «Πράσινη» πρόκριση στα πέναλτι

Μετά από μια συγκλονιστική σε εξέλιξη διαδικασία των πέναλτι και 16 εκτελέσεις ο Παναθηναϊκός πήρε την πρόκριση στους 8 του Κυπέλλου Ελλάδας Betsson επικρατώντας 7-6 με τον Λοντίγκιν να είναι ο ήρωας για το τριφύλλι και τους Καρβάλιο-Καμαρά να είναι οι μοιραίοι για τους ερυθρόλευκους.

• Ποντένσε 4-4
  • Μλαντένοβιτς 4-4 (το έπιασε ο Πασχαλάκης)

Τα πλάνα των δύο προπονητών
Ο Κάρλος Καρβαλιάλ παρέταξε τον Ολυμπιακό σε σχηματισμό 4-3-3 με αλλαγές στην ενδεκάδα σε σχέση με το ματς κόντρα στη Κηφισιά. Οι περισσότερες αναγκαστικές καθώς δεν είχε στη διάθεση του τον τιμωρημένο Ρέτσο αλλά τον τραυματία Ελ Αραμπί.

Ο Πασχαλάκης ήταν κάτω από τα δοκάρια, με τους Μπιανκόν – Ντόη μπροστά του και τους Ορτέγκα – Ροντινέι στα άκρα αριστερά και δεξιά αντίστοιχα.

Στο κέντρο ο Έσε ως εξάρι και οι Καμαρά, Αλεξανδρόπουλος μπροστά του ήταν η τριάδα του άξονα, με τους Μασούρα – Φορτούνη να αγωνίζονται ως εξτρέμ και τον Ναβάρο στην κορυφή της επίθεσης του Ολυμπιακού.

Από την άλλη ο Φατίχ Τερίμ πήγε στη δοκιμασμένη συνταγή του ντέρμπι με την ΑΕΚ με μόλις μια αλλαγή και αυτή αναγκαστική καθώς ο Σπόραρ πήρε τη θέση του τραυματία Ιωαννίδη.

Ο Λοντίγκιν ήταν και πάλι κάτω από την εστία με τον Βαγιαννίδη να παίζει δεξιά και τον Χουάνκαρ αριστερά ενώ οι Γεντβάι – Αράο ήταν το δίδυμο στα στόπερ. Ο Γιάννης Κώτσιρας ξεκίνησε σε ένα ακόμη ματς στο “6” με τον Βιλένα δίπλα του και η τριάδα μπροστά τους ήταν και πάλι ο Μαντσίνι στα δεξιά, ο Βέρμπιτς αριστερά και ο Μπερνάρ πίσω από τον προωθημένο Σπόραρ.

Απείλησε ο Σπόραρ, έδιωξε ο Πασχαλάκης
Το ματς ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να έχει τη μπάλα στα πόδια του και να προσπαθεί να κάνει το παιχνίδι του αλλά χωρίς αποτέλεσμα και χωρίς να γίνει απειλητικός προς την εστία του Λοντίγκιν.

Την πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι είχε ο Παναθηναϊκός στο 14′ όταν ο Κώτσιρας έκλεψε στα δεξιά, έδωσε στον Μαντσίνι ο οποίος έβγαλε πολύ ωραία σέντρα με τον Σπόραρ να πιάνει την κεφαλιά και τον Πασχαλάκη με το ένα χέρι να σταματάει εντυπωσιακά τη μπάλα.

Οι δύο ομάδες έδιναν βάση στην ανασταλτική τους λειτουργία και καμία εκ των δύο δεν μπορούσαν να απειλήσουν τον Πασχαλάκη και τον Λοντίγκιν αντίστοιχα. Ένα σουτ το οποίο έφυγε αρκετά έξω από τον Φορτούνη στο 34′ ήταν πρώτη επιθετική προσπάθεια στο πρώτο μέρος μέρος.

Αντίθετα ο Παναθηναϊκός είχε δύο προϋποθέσεις. Ένα γκολ με κεφαλιά του Βέρμπιτς που σωστά δεν μέτρησε καθώς ο Σλοβένος ήταν σε θέση οφσάιντ στην εκτέλεση φάουλ του Μπερνάρ.

Ενώ στο 42′ ο Χουάνκαρ έκανε τη σέντρα από τα αριστερά η μπάλα έφτασε στον ανενόχλητο Μαντσίνι μέσα στην περιοχή ο οποίος έκανε το σουτ στην κίνηση με τη μπάλα να φεύγει λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Πασχαλάκη.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με μια ακόμη τελική από πλευράς Ολυμπιακού. Ο Φορτούνης βρέθηκε στην περιοχή αριστερά, έκανε ένα συρτό σουτ το οποίο όμως ήταν αρκετά άστοχο καθώς έφυγε παράλληλα.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε χωρίς αλλαγές για τους δύο προπονητές που συνέχισαν με τους παίκτες που βρέθηκαν στο αρχικό σχήμα των δύο ομάδων.

Ο Ολυμπιακός βρήκε την πρώτη του τελική προς την εστία στο 48′ σε εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη από τα δεξιά και κεφαλιά του Ντόη με τον Λοντίγκιν να μπλοκάρει χωρίς πρόβλημα τη μπάλα. Ο Παναθηναϊκός απάντησε στο 52′ με τον Μαντσίνι να γίνεται κάτοχος της μπάλας στα δεξιά μετά από σέντρα του Χουάνκαρ αλλά το σουτ του Αργεντινού ήταν αρκετά άστοχο.

Οι γηπεδούχοι απείλησαν ξανά στο 57′ με ένα μακρινό σουτ του Αλεξανδρόπουλου το οποίο έφυγε πάνω από την εστία του Λοντίγκιν.

Ο Φορτούνης είχε την ευκαιρία να σκοράρει, τον σταμάτησε ο Λοντίγκιν
Ο Ολυμπιακός είχε την καλύτερη στιγμή του στην αναμέτρηση στο 59′ με τον Φορτούνη. Ο αρχηγός των γηπεδούχων εκτέλεσε φάουλ, γεμίζοντας προς την περιοχή. Η άμυνα του Παναθηναϊκού έδιωξε, με τον Ροντινέι να επιστρέφει την μπάλα στον αρχηγό των “ερυθρόλευκων”, ο οποίος σούταρε δεξιά της περιοχής, με τον Λοντίγκιν εντυπωσιακά να διώχνει σε κόρνερ και να κρατάει το μηδέν στην εστία του τριφυλλιού.

Η επόμενη καλή στιγμή ήρθε στο 65′ και άνηκε και πάλι στον Ολυμπιακό. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα έφτασε αριστερά στον Ποντένσε, ο οποίος μοίρασε ωραία στον Μασούρα. Εκείνος γύρισε, σούταρε, αλλά η μπάλα έφυγε πάνω από την εστία του Λοντίγκιν.

Στο 75′ οι γηπεδούχοι έφυγαν ωραία στην κόντρα με τον Μασούρα από τα δεξιά μετά από πάσα του Μαντί Καμαρά, ο Έλληνας εξτρέμ γύρισε παράλληλα προς τον Ποντένσε αλλά ο Λοντίγκιν έκοψε τη μπάλα πριν αυτή φτάσει στον Πορτογάλο και μάλιστα τραυματίστηκε καθώς στο τάκλιν που έκανε ο Βαγιαννίδης τον βρήκε με τον αγκώνα με αποτέλεσμα να διακοπεί το ματς για αρκετά λεπτά.

Καλή στιγμή με τον Σπόραρ
Στο 81′ της αναμέτρησης ο Παναθηναϊκός έβγαλε μια πολύ ωραία φάση μετά την εκτέλεση ενός πλαγίου άουτ από τα αριστερά ο Βέρμπιτς έδωσε στον Κώτσιρα ο οποίος με τακουνάκι βρήκε τον Σπόραρ μέσα στην περιοχή και αριστέρα. Ο Σλοβένος κατέβασε τη μπάλα, έκανε το σουτ με τον Πασχαλάκη να διώχνει σε κόρνερ.

Ο Ολυμπιακός πέντε λεπτά αργότερα είχε τη δική του καλή στιγμή με τον Φορτούνη να κάνει το γύρισμα από τα δεξιά και τον Μασούρα στην κίνηση να πιάνει ένα σουτ το οποίο έφυγε αρκετά πάνω από την εστία του γκολκίπερ του Παναθηναϊκού.

Ο Πασχαλάκης κράτησε το μηδέν 90+10′
Η κανονική διάρκεια του αγώνα ολοκληρώθηκε με δύο φάσεις για τον Παναθηναϊκό. Αρχικά ο Κώτσιρας στο 90+6′ είχε χώρο, έκανε ένα σουτ από μακριά με τη μπάλα να φεύγει εκτός εστίας.

Στο 90+10′ το τριφύλλι έχασε τη μεγαλύτερη ευκαιρία στο ματς. Μετά από κεφαλιά στρώσιμο του Σπόραρ, ο Βέρμπιτς μέσα στην περιοχή έκανε το γυριστό σουτ και ο Πασχαλάκης απέκρουσε εντυπωσιακά και κράτησε το μηδέν στην εστία με την αναμέτρηση να πηγαίνει στην παράταση.

Η πρώτη καλή στιγμή στην παράταση ήρθε στο 99′ για τον Ολυμπιακό. Ο Ποντένσε έκανε το γέμισμα στην περιοχή από τα αριστερά, ο Γιόβετιτς πήρε την κεφαλιά μπροστά από τον Αράο με τη μπάλα να φεύγει ελάχιστα έξω.

Στο τελευταίο λεπτό του πρώτου μέρους της παράτασης μετά από ανάπτυξη από τα αριστερά η μπάλα έφτασε στον Ορτέγκα που έκανε το συρτού σουτ με τον Λοντίγκιν να αποκρούει τη μπάλα και εν συνεχεία να διώχνει σε κόρνερ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Πασχαλάκης, Ροντινέι, Ντόη, Μπιανκόν (115′ Ιμπόρα), Ορτέγκα, Έσε (100′ Καρβάλιο), Αλεξανδρόπουλος (63′ Ποντένσε), Καμαρά, Μασούρας (90+1′ Γιόβετιτς), Φορτούνης (115′ Βρουσάι), Ναβάρο (106′ Ζέλσον Μαρτίνς).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Λοντίγκιν, Βαγιαννίδης, Γεντβάι, Αράο, Χουάνκαρ (90+6′ Μλαντένοβιτς), Κώτσιρας, Βιλένα (66′ Πέρεθ), Μπερνάρ (67′ Ζέκα), Μαντσίνι (105′ Μαντσίνι), Βέρμπιτς (90+8′ Αϊτόρ), Μπερνάρ, Σπόραρ (105′ Ακαϊντίν).

Πηγή: sport24.gr