ΚΑΛΑΒΡΥΤΑ: Α.Ε. Καλαβρύτων – Απόλλων Αιγίου: 3-2

Από περίπατος… στο τέλος έγινε θρίλερ!!!

Ένας αγώνας ανάμεσα στα Καλάβρυτα και τον Απόλλωνα Αιγίου,που θα μπορούσε να χαρακτηριστεί ως το ματς της χρονιάς, λόγω της ασφυκτικής βαθμολογικής σημασίας του για την παραμονή στην κατηγορία, ξεκίνησε για την ομάδα των Καλαβρύτων με τον καλύτερο τρόπο αφού στο δεύτερο κι΄όλας λεπτό έκανε το 1-0 μετά από πλάγιο. Τα πόδια λύθηκαν και ένα δεύτερο γκολ, στο 30’, άρχισε να εδραιώνει σιγά σιγά την νίκη. Δύο αποβολές είχαν αναγκάσει τις δυο ομάδες να αγωνίζονται με 10. Πρώτος ο Δ. Τζόβολος, που έπαιζε κιτρινισμένος, αφέθηκε να επιτηρεί τον παίκτη που αποτελούσε την μοναδική ίσως απειλή για λογαριασμό του Απόλλωνα και γρήγορα υπέπεσε σε φάουλ – 2η κάρτα. Από την άλλη ο Θεοφανόπουλος χτύπησε εκτός φάσης αντίπαλλο ‘’ανεβάζοντας’’ ..μη εξηγήσιμα νεύρα
Δεύτερο ημίχρονο. Καλύτερα τα Καλάβρυτα και έφτασαν σχεδόν εύκολα, στο 65’, και σε τρίτο τέρμα. Λίγο μετά χάθηκε ευκαιρία για το 4-0 αφού ο τερματοφύλακας των φιλοξενουμένων απέκρουσε πέναλτι.
Πολλοί παράγοντες μπορεί να λειτούργησαν για να σταματήσει ο περίπατος και να αρχίσει το χτυποκάρδι, αλλά σίγουρα μέσα σε αυτούς είναι η χαλάρωση από την διαφορά των τριών τερμάτων, αλλά και η αντικατάσταση των Παπαδόπουλου και Κουτρουμάνη, με αποτέλεσμα να χαθεί τόσο η δυνατότητα αναχαίτισης των επιθέσεων του Απόλλωνα, όσο και η διαχείριση της κυκλοφορίας στο κέντρο. Ο Απόλλωνας εκμεταλλεύτηκε αυτές τις αδυναμίες και έκανε το 3-1 (76’). Λίγο αργότερα είχε δοκάρι (80’) και λίγο πριν το τέλος έκανε το 3-2 (90’) μετατρέποντας τον αγώνα σε θέαμα που δεν ενδείκνυται για φανατικούς.
Τελικό αποτέλεσμα Α.Ε. Καλαβρύτων – Απόλλων Αιγίου: 3-2