Ολυμπιακός-Ξάνθη 3-0: Καρίμ λαμπρός τον οδηγεί στην κορυφή

Ο Ολυμπιακός πανηγύρισε την 9η σερί νίκη του και συνεχίζει στην κορυφή χάρις στα δύο γκολ του Ιρανού πρώτου σκόρερ του πρωταθλήματος, ενώ το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Φορτούνης

Δεύτερο συνεχόμενο εντός έδρας ματς για τον Ολυμπιακό με τους ερυθρόλευκους να έχουν ως στόχο τη νίκη που θα τους ξαναφέρει στην πρώτη θέση και θα τους δώσει την καλύτερη ψυχολογία εν όψει του πρώτου προημιτελικού με την ΑΕΚ (την Τετάρτη στο Καραϊσκάκη), ενώ η σκληροτάχηλη Ξάνθη παρά τις σημαντικές της απουσίες θέλει ένα καλό αποτέλεσμα για να μείνει κοντά στην 5η θέση.

Οι ερυθρόλευκοι μπήκαν με ορμή στο ματς πίεσε την Ξάνθη, αλλά η πρώτη μεγάλη φάση ήρθε στο 19′ όταν από το λάθος του Κασάδο ο Ανσαριφάρντ πλάσαρε υπό πίεση στην κενή εστία και έστειλε τη μπάλα άουτ.

Στο 26′ όμως ο Ιρανός νίκησε τον Ζίβκοβιτς από την άσπρη βούλα μετά το πέναλτι που έκανε ο Φασίδης στον Φορτούνη. Στο τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου ο Ολυμπιακός έχασε τρομερές ευκαιρίες για το δεύτερο γκολ, αλλά ο Ζίβκοβιτς έμοιαζε ανίκητος καθώς έσωσε την εστία του σε όλες τις φάσεις.

Στα πρώτα δευτερόλεπτα του Β’ ημιχρόνου η Ξάνθη έχασε μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσει με τον Σισέ να βγάζει προ της γραμμής το πλασέ του Τριάδη για να έρθει στο 57′ ο Ανσαριφάρντ με κεφαλιά να πετύχει το 2-0, ενώ στο 59′ η Ξάνθη έμεινε με 10 παίκτες λόγω της αποβολής του Κασάδο με 2η κίτρινη κάρτα.

Οι συνθέσεις
Ολυμπιακός: Προτό, Κούτρης, Φιγκέιρα, Σισέ, Ένγκελς, Ταχτσίδης, Ρομαό, Πάρντο, Φορτούνης, Μιραλάς, Ανσαριφάρντ.
Στον πάγκο βρίσκονται οι: Χουτεσιώτης, Μποτία, Τζούρτζεβιτς, Ζιλέ, Χατζισαφί, Ανδρούτσος και Σεμπά.

Ξάνθη: Ζίβκοβιτς, Ντε Λούκας, Φλίσκας, Τριάδης, Κασάδο, Γέντρισεκ, Μελιόπουλος, Σβάρνας, Καμαρά, Φασίδης και Ντουρίτσκοβιτς.
Στον πάγκο βρίσκονται οι: Γκαραβέλης, Οκάν, Λισγάρας, Κάστρο, Σιλά, Θυμιάνης και Σουλεϊμάν.