Δάκρυσε στην ανάκρουση του εθνικού ύμνου η Άννα
Η Άννα Ντουντουνάκη κατέκτησε το Σάββατο και το χάλκινο στα 100μ πεταλούδα – Ποια είναι η Ελληνίδα πρωταθλήτρια.
![](https://www.kalavrytapress.gr/wp-content/uploads/2023/12/hjyf-300x169.jpg)
Η Ντουντουνάκη είναι η πρώτη που είχε κατακτήσει χρυσό και σε 50άρα πισίνα, το 2021 στα 100μ. πεταλούδα.
![doydounaki_2](https://i1.prth.gr/images/w880/files/2023-12-10/doydounaki_2.jpg)
![doudouynaki](https://i1.prth.gr/images/w880/files/2023-12-10/doudouynaki.jpg)
H Άννα Ντουτουνάκη είναι η καλύτερη Ελληνίδα κολυμβήτρια της εποχής της και μια από τις καλύτερες όλων των εποχών στη χώρα. Γεννήθηκε στα Χανιά το 1995.
Αν δεν κολυμπούσε, πιθανότατα θα έκανε άλμα επί κοντώ, καθώς είναι ένα άθλημα που παρακολουθεί και της αρέσει πάρα πολύ. Το 2010 ξεκίνησε στα Χανιά να κολυμπάει αλλά επέλεξε την καλλιτεχνική κολύμβηση.
Όνειρο της είναι να κερδίσει μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες.
Παράλληλα με την αθλητική της καριέρα έχει σπουδάσει δικηγόρος και έχει κάνει μεταπτυχιακό στο University of London Commercial and Corporate Law. Μιλάει άπταιστα τρεις ξένες γλώσσες, και λατρεύει το πιάνο.