Το βασικό και πιο χρονοβόρο κομμάτι των εργασιών έχει ολοκληρωθεί και πλέον μετράμε αντίστροφα για τη νέα παραλιακή…
Το έργο της… σωτήριας υπογειοποίησης της Ποσειδώνος, προχωράει ταχύτατα.
Οι εργασίες κατασκευής εξελίσσονται, με τις εκσκαφές να έχουν ήδη ολοκληρωθεί κατά 72% και τη σκυροδέτηση κατά 37%.
Από την παραλία του Αλίμου έως το ύψος της Μαρίνας του Ελληνικού, η Ποσειδώνος θα διασχίζεται υπόγεια, δημιουργώντας έναν εντυπωσιακό κάτω από τη γη δρόμο.
Το έργο της υπογειοποίησης αναμένεται να ολοκληρωθεί τον Ιούνιο του 2025, καταργώντας έξι από τα σημερινά φανάρια! Θα υπάρχουν έξι λωρίδες κυκλοφορίας – τρεις σε κάθε ρεύμα, ενώ το όριο ταχύτητας θα είναι 70 με 80 χλμ./ώρα.