Η μεγάλη ώρα έφτασε. Οι Νέοι του Ολυμπιακού αντιμετωπίζουν στη Νιόν την αντίστοιχη ομάδα της Μίλαν (19:00, Cosmote Sports 3) για τον μεγάλο τελικό του UEFA Youth League με στόχο να γράψουν ιστορία
Λέτσε, Καμπάλα, Ίντερ, Λανς, Μπάγερν Μονάχου και Ναντ. Μία πορεία… αστέρων που καταλήγει στη Νιόν της Ελβετίας όπου οι Νέοι του Ολυμπιακού θα περάσουν δίπλα από το τρόπαιο του UEFA Youth League και θα αντιμετωπίσουν τη Μίλαν προκειμένου να να φτάσουν στην κορυφή ευρωπαϊκής διοργάνωσης και να γράψουν ιστορία (19:00, Cosmote Sports 3).
Η αποστολή που βρίσκεται ήδη στην Ελβετία, καθώς εκεί έγινε ο ημιτελικός κόντρα στη Ναντ, είναι: Σίνα, Έξαρχος, Κουράκλης, Τανούλης, Χρήστου, Δάμα, Κωστούλας, Πρεκατές, Παναγάκος, Ρολάκης, Αρσενίδης, Μπάκουλας, Κουτσογούλας, Μουζακίτης, Αλαφάκης, Λώλης, Λιατσικούρας, Τουφάκης, Κωστούλας, Παπακανέλλος, Πνευμονίδης, Γατόπουλος, Σούφκα και Κουτσίδης.
Κάπως έτσι βγήκε με νίκες από το μονοπάτι των πρωταθλητών και πέρασε στα play off όπου φιλοξένησε την Ίντερ του Τσίβου. Εκεί επικράτησαν στη διαδικασία των πέναλτι και βρέθηκαν στους «16» με τη γαλλική Λανς.
Έχοντας ως βασικό τον Κουτσίδη, ο οποίος είχε φτάσει στη Νιόν λίγες ώρες πριν το ματς αφού ήταν στην αποστολή των ανδρών στην Κωνσταντινούπολη, ο Ολυμπιακός κατάφερε να «λυγίσει» στη διαδικασία των πέναλτι τη Ναντ (0-0, 3-1 πεν.), έχοντας σε εξαιρετική μέρα τον τερματοφύλακα Άντζελο Σίνα και να προκριθεί στον τελικό του Youth League.