Ο Παναθηναϊκός λίγο έλειψε να γνωρίσει ήττα σοκ στη Ρόδο για τη 2η αγωνιστική στο Top-6 της Basket League, αλλά ο Μάριους Γκριγκόνις τον βοήθησε να ανατρέψει την κατάσταση στα τελευταία δευτερόλεπτα

Λίγο μετά την είδηση για την ανανέωση του συμβολαίου του έως και το 2027, ο Λιθουανός γκαρντ φρόντισε να βάλει «φαρδιά πλατιά» την υπογραφή του σε μια αγχωτική νίκη του Παναθηναϊκού για την 2η αγωνιστική του Top-6 της Stoiximan Basket League. Μια νίκη η οποία τον γλιτώνει από… μπλεξίματα καθώς στην αντίθετη περίπτωση θα μετέτρεπε το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό την επόμενη εβδομάδα σε «do or die» ματς.

Συγκεκριμένα πέτυχε 23 πόντους έχοντας 1/2 δίποντα, 6/6 τρίποντα, 3/4 βολές και 5 ριμπάουντ, γλιτώνοντας τους «πράσινους» από το ενδεχόμενο της έκπληξης. Ναι μεν ο Αταμάν επέλεξε να αφήσει εκτός τον Τζέριαν Γκραντ για λόγους ξεκούρασης αλλά και ο αξιόμαχος Κολοσσός είχε τρεις σημαντικές απουσίες όπως αυτές των Γκάουντλοκ, Πόλεϊ και Μπιλλής.

Με «καταιγισμό» περιφερειακών σουτ ξεκίνησε το ματς ο Παναθηναϊκός και δια χειρός Γκριγκόνις και Μήτογλου κατάφερε να προηγηθεί με 5-13 στο πρώτο δίλεπτο του αγώνα. Αν και οι οιωνοί του αγώνα έδειχναν ότι οι «πράσινοι» θα άνοιγαν ακόμα περισσότερο την ψαλίδα της διαφοράς, κάτι τέτοιο δεν έγινε. Ο Κολοσσός Ρόδου έσφιξε πολύ την άμυνά του, αντέδρασε και με 7-0 μείωσε στον πόντο (12-13) στα μέσα της 1ης περιόδου.

Ο Παναθηναϊκός ξέφυγε δύο φορές με +7 πόντους (12-19 και 14-21 στο 7′) για να κλείσει το δεκάλεπτο με τη διαφορά στη μία κατοχή (22-24) για λογαριασμό των «πρασίνων». Οι γηπεδούχοι είχαν «χτυπήσει» μέσα στη ρακέτα με τους Σίτου και Μπραΐκοβιτς ενώ πήραν και προβάδισμα στο σκορ (27-26) στο 13′. Ένα λεπτό αργότερα βρέθηκαν και στο +3 καθώς η ομάδα του Αταμάν έκανε πολλά λάθη και στις δύο πλευρές του παρκέ. Κάπως έτσι άρχισε να πηγαίνει… περίπατο και το rotation που θα ήθελε να κάνει ο Τούρκος τεχνικός καθώς επιστρατεύτηκαν, τόσο ο Σλούκας όσο και Λεσόρ.

Το ημίχρονο έφερε το «τριφύλλι» να προηγείται με τρεις πόντους διαφορά (37-40) με τον Γκριγκόνις να ήταν ο καλύτερος του παρκέ (11π., 1/1δίπ., 3/3τρ.) και τον Παναθηναϊκό να είχε στο σύνολο 7/16 δίποντα, 6/12 τρίποντα, 8/10 βολές, 12-6 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 4 κλεψίματα και 8 λάθη. Από την άλλη, ο Κολοσσός είχε στο πρώτο μισό του αγώνα 12/19 δίποντα, 3/10 τρίποντα, 4/11 βολές, 9-5 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 4 κλεψίματα και 7 λάθη.Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με περισσότερη ενέργεια την 3η περίοδο και βρέθηκε να προηγείται με 11 πόντους διαφορά (37-48) με γρήγορο 8-0 σερί στα πρώτα δύο λεπτά. Όμως όχι μόνο δεν αυξήθηκε περισσότερο ο δείκτης του σκορ, αλλά οι γηπεδούχοι «απάντησαν» άμεσα με 10-1 (!) και μείωσαν στο καλάθι (47-49) στα μέσα του γ’ δεκαλέπτου. Και να να ‘ταν μόνο αυτό; Με τον Λόντον Περάντες να ανεβάζει στροφές, οι Ροδίτες έφεραν το ματς στα ίσια (55-55) ενώ στη συνέχεια πήραν και προβάδισμα με 58-57 στο 29’. Το 3ο δεκάλεπτο έκλεισε με τους Ροδίτες στο +5 (62-57) με τον γκαρντ του Κολοσσού να είχε κάνει τη διαφορά (14π., 6ασ.)

Οι γηπεδούχοι κρατούσαν το προβάδισμα στο σκορ (67-63) χάρη στο πολύ καλό ματς του Περάντες, ο οποίος ήταν και εκείνος που είχε κάνει την διαφορά. Έκτοτε το ματς άρχισε να γίνεται «γκραν γκινιόλ» καθώς ο μεν Κολοσσός προσπαθούσε να διατηρήσει τα ηνία του αγώνα (69-66 στο 35′) και ο δε Παναθηναϊκός να αντιδράσει καθώς είχε χάσει τον έλεγχο του αγώνα. Το ματς έγινε «γκραν γκινιόλ» στα τελευταία λεπτά, με τις δύο ομάδες να «απαντάει» η μία στην άλλη με σουτ έξω από τα 6.75 μέτρα. Στο τέλος «μίλησε» και πάλι ο Μάριους Γκριγκόνις ο οποίος πραγματοποίησε το καλύτερο φετινό του ματς και δεν άφησε τους Ροδίτες να κάνουν τη ζημιά.

Τα δεκάλεπτα: 22-24, 37-40, 62-57, 74-79.