Η ΑΕΚ 3-0 τον Παναθηναϊκό στη Νέα Φιλαδέλφεια – Ο ΠΑΟΚ σκόραρε στο 100′ και πήρε βαθμό στη Λαμία – Άφησε 2 βαθμούς στη Θεσσαλονίκη με τον Άρη ο Ολυμπιακός.

Η ΑΕΚ ήταν η μεγάλη κερδισμένη της 7ης αγωνιστικής των play off της Super League 1, όχι μόνο γιατί πήρε το τρίποντο στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό, αλλά και γιατί ΠΑΟΚ και Ολυμπιακός έβγαλαν τα μάτια τους αφήνοντας δύο βαθμούς σε Λαμία και Βικελίδης αντίστοιχα.

Η Ένωση μετά τον θρίαμβο της επί του ΠΑΟ έφτασε στους 75 βαθμούς, αφήνοντας τους πράσινους στους 71, ενώ ο ΠΑΟΚ στο -7 (68β.) και ο Ολυμπιακός στο -8 (67β.) από την κορυφή, έχοντας πάντα ένα παιχνίδι λιγότερο (το μεταξύ τους ντέρμπι στην Τούμπα που ορίστηκε για τις 12 Μαΐου)

Στην OPAP Arena και στο μεγάλο ματς η ΑΕΚ έπαιξε χωρίς αντίπαλο καθώς ο ΠΑΟ δεν μπήκε ποτέ στο ματς το οποίο κρίθηκε από το πρώτο ημίχρονο (2-0 στο 38′ με δύο γκολ δώρα της άμυνας) για να ακολουθήσει άλλο ένα στο δεύτερο 45λεπτο.

Ο ΠΑΟΚ παρέμεινε για 4ο συνεχόμενο ματς χωρίς νίκη, αλλά πρέπει να αισθάνεται και τυχερός που πήρε την ισοπαλία από τη Λαμία με γκολ του Σβαμπ στο 10ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ο Ολυμπιακός αντιθέτως είχε δύο δοκάρια, μεγάλες ευκαιρίες, αλλά τελικά το μόνο που κατάφερε ήταν να ισοφαρίσει και να αφήσει κι αυτός δύο βαθμούς στη Θεσσαλονίκη.

Δείτε ΕΔΩ τα γκολ και τις καλύτερες φάσεις.