Ολοκληρώθηκε ο Α’ όμιλος με την Γερμανία να προκρίνεται ως 1η και την Ελβετία ως 2η στη φάση των 16

Με την διεξαγωγή της 3ης αγωνιστικής ολοκληρώθηκε το βράδυ της Κυριακής σε Φρανκφούρτη και Στουτγκάρδη ο Α’ όμιλος του Euro 2024.

Η Γερμανία απέσπασε ισοπαλία (1-1) από την Ελβετία και προκρίθηκε ως 1η στους “16”. Οι Ελβετοί συνεχίζουν στην επόμενη φάση ως 2οι.

Η Ουγγαρία νίκησε με 1-0 την Σκωτία στο 90’+10′ και έχει ελπίδες πρόκρισης, αρκεί να την ευνοήσουν τα αποτελέσματα των άλλων ομίλων.
Θυμίζουμε από τον Β’ όμιλο έχει προκριθεί ως πρώτη η Ισπανία και από τον ΣΤ’ η Πορτογαλία.

Στους «16» προκρίνονται οι 2 πρώτες ομάδες κάθε ομίλου και οι 4 καλύτερες 3ες. Την Δευτέρα ολοκληρώνεται και ο 2ος όμιλος.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα, το πρόγραμμα και οι βαθμολογίες ανά όμιλο: 

Α’ ΟΜΙΛΟΣ

1η αγωνιστική

Γερμανία-Σκωτία 5-1
Ουγγαρία-Ελβετία 1-3

2η αγωνιστική
Γερμανία-Ουγγαρία 2-0
Σκωτία-Ελβετία 1-1

3η αγωνιστική
Ελβετία-Γερμανία 1-1
Σκωτία – Ουγγαρία 0-1

Βαθμολογία
1. Γερμανία, 8-2,7 – Προκρίθηκε
2. Ελβετία, 5-3,5 – Προκρίθηκε
3. Ουγγαρία, 2-5,3
4. Σκωτία, 2-7,1

Β’ ΟΜΙΛΟΣ

1η αγωνιστική
Ισπανία-Κροατία 3-0
Ιταλία-Αλβανία 2-1

2η αγωνιστική
Κροατία-Αλβανία 2-2
Ισπανία-Ιταλία 1-0

3η αγωνιστική
24/6, Αλβανία – Ισπανία (22:00, ΕΡΤ3)
24/6, Κροατία – Ιταλία (22:00, ΕΡΤ1)

Βαθμολογία
1. Ισπανία, 4-0,6 – Προκρίθηκε
2. Ιταλία, 2-2,3
3. Αλβανία,3-4,1
4. Κροατία,2-5,1

Γ’ ΟΜΙΛΟΣ

1η αγωνιστική
Σλοβακία-Δανία 1-1
Σερβία-Αγγλία 0-1

2η αγωνιστική
Σλοβενία-Σερβία 1-1
Δανία-Αγγλία 1-1

3η αγωνιστική
25/6, Αγγγλία-Σλοβενία (22:00, ΕΡΤ1)
25/6, Δανία-Σερβία (22:00, ΕΡΤ3)

Βαθμολογία
1. Αγγλία,2-1,4
2. Δανία,2-2,2
3. Σλοβενία,2-2,2
4. Σερβία,1-2,1

Δ’ ΟΜΙΛΟΣ

1η αγωνιστική
Πολωνία-Ολλανδία 1-2
Αυστρία-Γαλλία 0-1

2η αγωνιστική
Πολωνία-Αυστρία 1-3
Ολλανδία-Γαλλία 0-0

3η αγωνιστική
25/6, Ολλανδία-Αυστρία (19:00, ΕΡΤ3)
25/6, Γαλλία-Πολωνία (19:00, ΕΡΤ1)

Βαθμολογία
1. Ολλανδία,2-1,4
2. Γαλλία,1-0,4
3. Αυστρία,3-2,3
4. Πολωνία,2-5,3

Ε’ ΟΜΙΛΟΣ

1η αγωνιστική
Ρουμανία-Ουκρανία 3-0
Βέλγιο-Σλοβακία 0-1

2η αγωνιστική
Σλοβακία-Ουκρανία 1-2
Βέλγιο-Ρουμανία 2-0

3η αγωνιστική
26/6, Σλοβακία-Ρουμανία (19:00, ΕΡΤ3)
26/6, Ουκρανία-Βέλγιο (19:00, ΕΡΤ1)

Βαθμολογία
1. Ρουμανία,3-2,3
2. Βέλγιο,2-1,3
3. Σλοβακία,2-2,3
4. Ουκρανία,2-4,3

ΣΤ’ ΟΜΙΛΟΣ

1η αγωνιστκή
Τουρκία-Γεωργία 3-1
Πορτογαλία-Τσεχία 2-1

2η αγωνιστική
Γεωργία-Τσεχία 1-1
Τουρκία-Πορτογαλία 0-3

3η αγωνιστική
26/6,Γεωργία – Πορτογαλία (22:00, ΕΡΤ1)
26/6,Τσεχία-Τουρκία (22:00, ΕΡΤ3)

Βαθμολογία
1. Πορτογαλία,5-1,6 – Προκρίθηκε
2. Τουρκία,3-4,3
3. Τσεχία,2-3,1
4. Γεωργία,2-4,1

Πηγή: protothema.gr