Ο Ολυμπιακός «ξύπνησε» στην 3η περίοδο «διέλυσε» την Άλμπα και έκλεισε με νίκη (9η) τον 1ο γύρο στη Euroleague – Κορυφαίος ο Πίτερς
Δείτε ΕΔΩ τις καλύτερες στιγμές του αγώνα
Η αλήθεια είναι πως στο μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου ημιχρόνου προβλημάτισαν με την απόδοσή τους, ωστόσο βγήκαν από τα αποδυτήρια απόλυτα συγκεντρωμένοι, έπαιξαν τρομερή άμυνα και με υποδειγματική επιθετική λειτουργία «καθάρισαν» και εύκολα τελικά.
![6071325](https://i1.prth.gr/images/w880/files/2023-12-29/6071325.jpg)
![6071327](https://i1.prth.gr/images/w880/files/2023-12-29/6071327.jpg)
Οι παίκτες του Ολυμπιακού μπήκαν με απίστευτη συγκέντρωση στο δεύτερο ημίχρονο. Σπουδαία άμυνα, ο Φαλ μοίραζε ασίστ για τρίποντο σε Πίτερς και Κάνααν και κάπως έτσι έγινε το 43-48 (23′). Ο Γάλλος σέντερ κυριαρχούσε σε κάθε φάση του αγώνα και με ένα τρομερό κάρφωμα αύξησε ακόμη περισσότερο τη διαφορά (45-54, 25′). Ο ρυθμός είχε αλλάξει για τα καλά προς όφελος του Ολυμπιακού, ο Γουόκαπ συνεργαζόταν άψογα με Κάνααν, Πίτερς και το σκορ έγινε 51-67 (29′).
Οι φιλοξενούμενοι έπρεπε απλά στην τελευταία περίοδο να μη χαλαρώσουν γιατί η επίθεση είχε βρει ρυθμό και λειτουργούσε με χαρακτηριστική άνεση. Λαρεντζάκης και Παπανικολάου ευστόχησαν από τα 6.75 μετατρέποντας το σκορ σε 53-73 (32′). Η ομάδα του Βερολίνου προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά χωρίς να καταφέρνει κάτι σημαντικό και ο χρόνος κυλούσε. Το μόνο που έμενε αναπάντητο ως ερώτημα ήταν το τελικό σκορ με την κόρνα της λήξης να δίνει τη λύση και τον Ολυμπιακό να φεύγει νικητής με 67-94.
ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Ο Ολυμπιακός έπαιξε καταπληκτικό μπάσκετ στην τρίτη περίοδο επικρατώντας στο επιμέρους σκορ με 27-8. Όπως γίνεται εύκολα κατανοητό δημιουργήθηκε μία διψήφια διαφορά πόντων την οποία κατάφερε να διατηρήσει μέχρι να ακουστεί η κόρνα της λήξης.
O ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Μουσταφά Φαλ ήταν καταπληκτικός. Ο Γάλλος έπαιξε σπουδαία άμυνα και ολοκλήρωσε με 12 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ.
Ο Τόμας Γουόκαπ από την πλευρά του πρόσφερε 4 πόντους, 9 ασίστ, 2 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα για ένα λάθος. Ο Άλεκ Πίτερς επίσης πρωταγωνίστησε με 23 πόντους (7/7διπ., 2/4τριπ., 3/5βολ.) και 7 ριμπάουντ.
ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Μακριά από τη συνηθισμένη του απόδοση ο Γιοχάνες Τίεμαν που έμεινε στους 5 πόντους και βοήθησε μόνο σε ριμπάουντ (4) και δημιουργία (5).
ΠΗΓΕ ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΉ ΤΟΥ: Ο Ματ Τόμας ήταν ο καλύτερος παίκτης των γηπεδούχων ολοκληρώνοντας με 15 πόντους (3/4διπ., 3/7τριπ., 0/1βολ.).
ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΗΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Σε πολύ καλό βράδυ οι Γιαννούλης Λαρεντζάκης (10π., 6 ασ.), Κώστας Παπανικολάου (9π., 4ριμπ., 5 ασ., 3λ.) και Νάιτζελ Γουίλιαμς Γκος (13π. 2ριμπ., 2ασ., 2λ.)
ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Οι Πειραιώτες τελείωσαν με 10/23 τρίποντα, 23/31 δίποντα, 30 ασίστ και 11 λάθη.
Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ: Ο Ολυμπιακός την παραμονή της Πρωτοχρονιάς στις 15:00 θα υποδεχτεί τον Άρη. Η Αλμπα ίδια μέρα και ίδια ώρα θα φιλοξενήσει την Τσέμνιτσερ.
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-19, 43-40, 51-67, 67-94