Οι «ερυθρόλευκοι» άργησαν να μπουν ένα ολόκληρο ημίχρονο στον ημιτελικό της Euroleague και το πλήρωσαν – Βρέθηκαν στο -25, ο συγκινητικός Πίτερς τους οδήγησε στο -8 στα μέσα της 4ης περιόδου, αλλά η ανατροπή έμεινε στη μέση
Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να έχουν αποκτήσει νωρίς επαφή με το καλάθι από μακρινή απόσταση. Από τη μία οι Μούσα και Χεζόνια είχαν 4-4, από την άλλη οι Κάνααν και Πίτερς είχαν 2/2 (14-6, 4’). Ο Ολυμπιακός δεν έπαιζε την άμυνα που ήξερε ενώ στην επίθεση τα ποσοστά έπεσαν με αποτέλεσμα το 19-8 (6’). Οι Μαδριλένοι κυριαρχούσαν στο παρκέ, έκαναν ό,τι ήθελαν τους Πειραιώτες και η εναρκτήρια περίοδος να ολοκληρωθεί με 28-10.
Οι αλλαγές του Μπαρτζώκα και το σχήμα με Πετρούσεφ και Μιλουτίνοφ φάνηκε να λειτουργεί καλύτερα ρίχνοντας έστω λίγο τη διαφορά σε 28-15 (12’). Όμως δεν ήταν σε καμία περίπτωση αρκετό να αλλάξει τον ρυθμό του παιχνιδιού αφού τα διαδοχικά λάθη των «ερυθρόλευκων» δεν έμεναν ανεκμετάλλευτα από την Ρεάλ η οποία με κάρφωμα του Πουαριέ βρέθηκε στο +21 (42-21, 15’). Ο Ολυμπιακός δεν έπαιζε άμυνα, είχε χάσει το μαχητικό του πνεύμα και ο Ροντρίγκεθ πρωταγωνιστώντας με πόντους και ασίστ κρατούσε τη Ρεάλ σε θέση ισχύος (47-24, 17’) και 54-29 (19’).
Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα ήθελαν να μπουν με μεγαλύτερη επιθετικότητα στο τρίτο δεκάλεπτο και να προσπαθήσουν κατοχή με κατοχή να ρίξουν τη διαφορά με την ελπίδα να μπουν στη διεκδίκηση της νίκης. Η άμυνα είχε βελτιωθεί και ο Πίτερς με δύο καλάθια μετά από επιθετικό ριμπάουντ και ο Γουίλιαμς Γκος με 5 δικούς του μείωσαν σε 60-48 (25’), όμως ο Μούσα εμφανίστηκε για την ομάδα του και της έδωσε «ανάσα» (63-48, 26’). Ο Πίτερς όμως ήταν αποφασισμένος να πάρει την ομάδα στην πλάτη του και με νέο τρίποντο έκανε το 66-56 (29’).
ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Ρεάλ στο πρώτο ημίχρονο κυριάρχησε και διέλυσε την άμυνα του Ολυμπιακού. Οι Μαδριλένοι επέβαλλαν πλήρως τον ρυθμό τους και είχαν αδιανόητα ποσοστά ευστοχίας. Πήραν μεγάλη διαφορά και παρά τη βελτιωμένη εικόνα του Ολυμπιακού στο δεύτερο ημίχρονο, έμειναν ψύχραιμοι και πανηγύρισαν.
Με το σκορ στο 83-73 ο Φαλ έκανε 0/2 βολές, ο ΜακΚίσικ δύο λάθη και το ματς ολοκληρώθηκε τυπικά.
Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Ντζάναν Μούσα ολοκλήρωσε με 20 πόντους, αλλά ειδικά στην τρίτη περίοδο όποτε πλησίαζε ο Ολυμπιακός, σκόραρε και του… έκοβε τη φόρα.
ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Πολλοί δεν έπαιξαν καλά από τους «ερυθρόλευκους», αλλά Τόμας Γουόκαπ (2/11 σουτ), Νίκολα Μιλουτίνοφ και Μουσταφά Φαλ παρουσιάστηκαν κατώτεροι των περιστάσεων.
ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Βοήθησαν σε διαφορετικά διαστήματα του αγώνα οι Γκερσόν Γιαμπουσέλε (11π.), Βενσάν Πουαριέ (11π., 3ρ.) και Μάριο Χεζόνια (12π., 6ρ.)
ΠΗΓΕ ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: Ο Σακιέλ ΜακΚίσικ ήταν ο κορυφαίος του Ολυμπιακού στο πρώτο ημίχρονο (13 από τους 17π.) και ο Άλεκ Πίτερς στο δεύτερο (23π., 8ρ.). Ανέβηκε και ο Γκος στην επανάληψη με 15 πόντους, 4 κλεψίματα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 λάθη.
ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Τα εξωπραγματικά ποσοστά της Ρεάλ στο ημίχρονο με 12/16 δίποντα και 9/13 τρίποντα, τα οποία και έμελλε να κάνουν τη διαφορά στον ημιτελικό.
Τα δεκάλεπτα: 28-10, 56-37, 71-58, 87-76