Ο Παναθηναϊκός μπορεί να μην εντυπωσίασε στην Πάτρα ωστόσο πήρε τη νίκη απέναντι στον «λειψό» Προμηθέα με 69-54 κλείνοντας αήττητος τον πρώτο γύρο στην Basket League
Άλλωστε το μυαλό βρισκόταν περισσότερο στην αναμέτρηση με τον Ερυθρό Αστέρα την ερχόμενη Πέμπτη στο ΟΑΚΑ (28/12, 21:15) και σε συνδυασμό με την κούραση δεν μπόρεσαν οι «πράσινοι» να πιάσουν τα γνωστά στάνταρ της απόδοσής τους. Ακόμη και αν οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν με μόλις έξι παίκτες από το βασικό τους rotation.
Φυσικά ήταν ένα παιχνίδι το οποίο θα ξεχαστεί πολύ γρήγορα. Κακό μπάσκετ και ιδιαίτερα στην τελευταία περίοδο, όταν και υπήρχε εκατέρωθεν αστοχία. Το τελικό σκορ και μια ματιά στα στατιστικά αποδεικνύει τα όσα συνέβησαν στο κλειστό «Δ. Τόφαλος» την παραμονή των Χριστουγέννων.
Ο Κέντριν Ναν με 15 πόντους και 4 ασίστ ήταν ο καλύτερος των «πρασίνων», με τους Χουάντσο Ερνανγκόμεθ (13π., 4ριμπ.), Παναγιώτη Καλαϊτζάκη (12π.) και Κώστα Σλούκα (8ασ., 5κλ.) να τον συμπληρώνουν στο ματς της Πάτρας.
Ο Παναθηναϊκός μπήκε με… φόρα στο παρκέ του «Δ. Τόφαλος» και με όπλο το παιχνίδι στο τρανζίσιον βρέθηκε να προηγείται με 2-8 από το πρώτο δίλεπτο του αγώνα. Όμως δεν υπήρχε και συνέχεια καθώς ο Προμηθέας βελτίωσε τις επιστροφές του, έβγαλε περισσότερη ενέργεια στην άμυνα με αποτέλεσμα να πραγματοποιήσει επιμέρους σκορ 12-5 και να προηγηθεί με 14-13 πριν κλείσει το δεκάλεπτο στο πράσινο +3 (15-18). Σε αυτό το διάστημα οι γηπεδούχοι είχαν 5/5 δίποντα αλλά και 1/6 τρίποντα με 7 λάθη, ενώ οι «πράσινοι» αντίστοιχα 7/14 δίποντα, 1/2 τρίποντα και 5 κλεψίματα!
Στο πρώτο μισό του αγώνα οι γηπεδούχοι είχαν υποπέσει σε 13 λάθη αλλά ήταν κοντά στο σκορ λόγω των 1/10 τριπόντων του Παναθηναϊκού. Οι Ναν (9π.), Αντετοκούνμπο (8π.) και Μήτογλου (7π.) οδηγούσαν το «πράσινο» σκοράρισμα, με το «τριφύλλι» να είχε 16/27 δίποντα έναντι 10/16 των γηπεδούχων.
ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Ο Παναθηναϊκός εκμεταλλεύτηκε ουσιαστικά τα πολλά λάθη των γηπεδούχων (25 στο σύνολο) και βρήκε ευκαιρίες ώστε να χτίσει διψήφια διαφορά στην 3η περίοδο και να την διατηρήσει έως το τέλους χωρίς ωστόσο να εντυπωσιάσει με την απόδοσή του.
Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Κέντρικ Ναν ήταν η πιο αξιόπιστη επιθετική λύση του Παναθηναϊκού έχοντας
ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Ο Ρέινολντς δεν βοήθησε ιδιαίτερα τον Προμηθέα, σ’ ένα ματς που είχε τις ευκαιρίες (3/11 σουτ, 2 λάθη)
ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Ο Κώστας Σλούκας είχε «γεμάτη» στατιστική (5π., 8ασ., 5κλ.) ενώ Καλαϊτζάκης (12π.) και Χουάντσο (13π., 4ριμπ.) έδωσαν τις δικές τους λύσεις.
ΠΗΓΕ ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: Ο Κόφι έβγαλε τρομερή ενέργεια έχοντας 18 πόντους και 19 ριμπάουντ.
ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Τα 25 λάθη του Προμηθέα για μόλις 6 ασίστ σε συνδυασμό με το κακό ποσοστό στα τρίποντα (3/20) αλλά και τα 15 λάθη του Παναθηναϊκού.
Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ: Ο Παναθηναϊκός θα υποδεχθεί στο κλειστό του ΟΑΚΑ τον Ερυθρό Αστέρα (28/12, 21:15) για την 17η αγωνιστική της Euroleague, ενώ ο Προμηθέας Πάτρας θα πρέπει να περιμένει την επόμενη εβδομάδα και δη το παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ (30/12, 17:15) για την πρεμιέρα του β’ γύρου.
Τα δεκάλεπτα: 15-18, 31-34, 44-54, 54-69.